סוגי הטיפולים

צמחי מרפא

השימוש בצמחי מרפא בסין התחיל לפני כ-5000 שנה בתור שתייה של חליטת תה פשוטה, והלך והתפתח עד לרקיחת פורמולות מורכבות שמכילות צמחים רבים ושונים, שהשילוב ביניהם יוצר אפקט טיפולי משמעותי.

קיימים למעלה מחמשת אלפים צמחי מרפא בודדים המשמשים לרקיחה של פורמולות. פורמולה הינה מרקחת של צמחים שנבחרים בקפידה באופן אישי ובהתאם למצבו הבריאותי של כל מטופל. ברפואה הסינית כל צמח מסווג לפי טעם, אנרגיה, פעולה, איבר בו הוא מטפל ופעולה אותה הוא מבצע. השימוש בצמחים ברפואה הסינית מתאים לכל הבעיות הבריאותיות החל מכאבי שרירים ועד למחלות פנימיות קשות כמו סכרת, מחלות מערכת עיכול, נשימה, מחלות לבביות ועוד.

כיום נעשים עוד ועוד מחקרים במדינות המערב על מנת להבין את יכולות הריפוי החזקות של רבים מן הצמחים בצורה עמוקה יותר, ובעקבות כך הם משתלבים ברפואה האינטגרטיבית בכל העולם.

צמחי המרפא ניתנים לשימוש פנימי או חיצוני בהתאם לאופן הכנתם ולבעיה שבה רוצים לטפל.

שימוש פנימי-

פורמולות לשימוש פנימי מגיעות בדרך כלל בצורה של אבקה טחונה אותה יש לערבב עם מים במינון שהומלץ על ידי המטפל, או בטבליות העשויות מאותה אבקה טחונה. כמויות, מינונים ומשך לקיחת הפורמולה תקבע גם כן על ידי המטפל בהתאם לשינויים שיחלו במצבו של המטופל. ברבים מן המקרים (במיוחד הכרוניים) יש צורך בלקיחה ממושכת של מספר חודשים ולעיתים יבצע המטפל שינויים בהרכב הצמחים על פי קצב השתנות הסימפטומים אצל המטופל.

שימוש חיצוני-

מתאים במצבים של טראומות, חבלות ופציעות חיצוניות ולרוב אקוטיות, אך במצבים מסוימים יועיל גם לכאבים כרוניים. לצורך השימוש החיצוני בצמחים מכין המטפל תערובות היוצרת מעין משחה שמורכבת מהפורמולה אותה יערבב עם מים או מדיום אחר כגון חומץ, אלכוהול, תה ירוק ועוד, לפי הטמפרטורה והתכונות שירצה להעניק לתערובת. גם כאן משך השארת התערבות על גבי העור תקבע על ידי המטפל על פי הצמחים והחומרים שמרכיבים את התערובת.

נגישות