סוגי הטיפולים

דיקור סיני

דיקור המוכר גם בשם אוקופונקטורה הוא הפופולרי ביותר מכל השיטות השונות ברפואה הסינית.

דיקור

העיקרון הסיני שעומד מאוחרי השיטה הוא יצירת גירוי מינימלי בנקודות נבחרות על גבי ערוצים הנקראים מרדיאנים שבהם זורם הצ'י של הגוף.
לצ'י הגדרות רבות והסברים מגוונים. חלק מקבילים אותו לאנרגיה פיזיקלית שכפי שזורמת בעולם כולו זורמת גם בגוף האדם, אחרים מסבירים אותו כתנועה המתחרשת בכל עת ובכל מקום.

לא משנה איך נגדיר אותו, הצ'י מאפשר תנועה, וגירוי שלו בנקודות מתאימות מאפשר השפעה על כיוון התנועה הזו.

גם מנקודת מבט מערבית הדיקור מייצר גירוי ברקמות שונות- שרירים, גידים, עצמות וכו'. פעולת הדיקור מייצרת "נזק"  מינמאלי, ועל ידי כך מפעילה תהליכי זרימה מחודשת של תאי דם ומערכת חיסונית לאזור. כך אפשר לגרום לשריר שנמצא במצב כרוני של כאב 'להתעורר', לשפר את סירקולצית הדם באזור שתגביר את אספקת החמצן והנוזלים לרקמה הפגועה ולאפשר תהליכי ריפוי יעילים ומוצלחים.

הדיקור נעשה באמצעות מחטים דקות במיוחד. לרוב הדקירה עצמה אינה מורגשת כלל, ולעיתים אפשר לחוש בתחושות מסוימות באזור המחט או באיזורים המקושרים לנקודה. התחושות הן סובייקטיביות ומשתנות באופי ובעצמה מאדם לאדם, מנקודה לנקודה ואפילו מטיפול אחד לשני.

כך או כך היות והמטרה של הדיקור היא לאפשר זרימה חלקה של צ'י בגוף, אין רצון או צורך בכך שהמטופל יחוש בתחושות שאינן נעימות לו במהלך הטיפול.

בנוסף לטיפול בבעיות ספציפיות באופן יעיל, מחקרים מצאו שבזמן השכיבה עם המחטים משתחררים בגוף הורמונים שתורמים ומגבירים את תחושת הרוגע ויכולת ההרפיה של הגוף.

נגישות